Witaj na mojej stronie, która powstała dla wszystkich miłośników Malty! 🌴

Na blogu znajdziesz wpisy na temat miejsc wartych odwiedzenia, maltańskiej kultury i historii. Ze mną odkryjesz nowe zakątki wyspy oraz lokalne zwyczaje i tradycje mieszkańców. Dowiesz się jak zorganizować pobyt lub życie na wyspie 🌴

Zapraszam do wspólnej podróży!

NAJNOWSZY WPIS

pamiątki z Malty

Tradycyjne pamiątki z Malty – co warto przywieźć z podróży?

Zakup pamiątek to dla wielu z nas bardzo istotna część każdej podróży. Przywiezione przedmioty przywołują miłe wspomnienia z odwiedzonego kraju, a często stają się też prezentem dla bliskich. Pamiątki można kupić w wielu miejscach na Malcie i Gozo. Poza typowymi przedmiotami, które są dostępne w niemal każdym miejscu na świecie, możemy tu kupić też unikalne produkty, dostępne tylko na maltańskich wyspach. Jakie pamiątki warto przywieźć z Malty i gdzie kupować, żeby nie przepłacać?

PRZECZYTAJ

ZOBACZ WIĘCEJ

święto truskawek na Malcie

Święto truskawek na Malcie – jakie atrakcje oferuje? 🍓

Święto truskawek na Malcie to jeden z najpopularniejszych lokalnych festiwali. “Festa Frawli” każdego roku przyciąga miłośników tego owocu, którzy przyjeżdżają tu celebrować to święto z rodziną i znajomymi. Gdzie odbywa się maltański festiwal truskawek i jakie atrakcje oferuje impreza? 

PRZECZYTAJ

Dzień wolności na Malcie

Dzień wolności na Malcie – co wydarzyło się 1979 roku?

Dzień Wolności to jedno z najważniejszych maltańskich świąt narodowych. Tego dnia po raz pierwszy od tysiącleci Malta przestała być bazą dla obcych wojsk i stała się niepodległym krajem. Freedom day obchodzony jest 31 marca i jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Jakie zdarzenie dokładnie miało miejsce tego dnia i co to oznacza dla narodu maltańskiego?

PRZECZYTAJ

Ghar Dalam

Għar Dalam – jedno z najstarszych, prehistorycznych miejsc na Malcie 

Ghar Dalam to często pomijane, a jednak bardzo ciekawe miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas pobytu na Malcie. Jaskinia jest jednym z najstarszych, prehistorycznych miejsc jakie udało się odkryć na maltańskich wyspach. Archeolodzy znaleźli tu kości zwierząt pochodzących sprzed 500.000 lat, a także najstarsze ślady obecności człowieka na Malcie, które datuje się na około 7500 lat wstecz. Co jeszcze ciekawego skrywa jaskinia Għar Dalam?

PRZECZYTAJ

ceny na Malcie

Ceny na Malcie w 2023 – ile kosztują produkty spożywcze, nocleg i paliwo?

W czasach szalejącej ostatnio inflacji większość z nas coraz bardziej zwraca uwagę na ceny towarów i usług, żeby móc lepiej zarządzać swoim budżetem. Przed każdą podróżą warto zorientować się, jak wyglądają aktualne ceny w danym kraju, żeby uniknąć rozczarowań i dobrze przygotować swój wakacyjny portfel. Czy na Malcie jest drogo? Jak wyglądają ceny na Malcie w 2022?

PRZECZYTAJ

ceny w restauracjach na Malcie

Gdzie dobrze zjeść na Malcie i Gozo?

Podczas pobytu na Malcie z pewnością warto spróbować przysmaków tradycyjnej maltańskiej kuchni, aby lepiej poczuć klimat i historię wysp. Lokalna kuchnia jest jednak dość specyficzna i nie wszystkie dania mogą przypaść turystom do gustu. Na szczęście mamy na Malcie ogromny wybór restauracji serwujących świetne dania kuchni pochodzących z różnych zakątków świata. Gdzie zatem pójść, żeby dobrze zjeść na Malcie i Gozo?

PRZECZYTAJ

polka na malcie, wycieczki malta

Wycieczki po Malcie i Gozo z polskim przewodnikiem

Wycieczki jednodniowe po Malcie i Gozo to idealna opcja dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać czas pobytu na wyspach. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwala doświadczyć jak najwięcej i sprawnie dotrzeć do wielu pięknych miejsc. Jeśli chcesz poznać tajemnice maltańskiego archipelagu, usłyszeć ciekawe historie i dotrzeć w najpiękniejsze miejsca na wyspach - zapraszamy wspólne zwiedzanie!

PRZECZYTAJ

kurs języka angielskiego na Malcie

Kurs języka angielskiego na Malcie – którą szkołę wybrać?

Język angielski jest jednym z języków urzędowych Malty, a wyspa słynie z dużej ilości szkół językowych, które oferują kursy dla dorosłych i młodzieży. Jak wygląda kurs języka angielskiego na Malcie i którą ze szkół wybrać?

PRZECZYTAJ

transport publiczny na Malcie

Transport publiczny na Malcie – jak poruszać się autobusem?

Jak poruszać się komunikacją miejską na Malcie? Gdzie kupić bilet i jakie są ceny przejazdów? W tym wpisie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat przemieszczania się po wyspach autobusem.

PRZECZYTAJ

meduzy na Malcie

Meduzy na Malcie – co zrobić w przypadku oparzenia?

Archipelag wysp maltańskich to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do nurkowania w całej Europie. Krystalicznie czyste wody i piękne zatoki każdego roku przyciągają setki tysięcy turystów. Jednak miłośnicy plażowania i sportów wodnych powinni zachować szczególną ostrożność, bo w maltańskich wodach można spotkać wiele gatunków meduz. Poparzenie może przytrafić się każdemu, dlatego warto wiedzieć wcześniej jak poradzić sobie w takiej sytuacji.  

PRZECZYTAJ

Hondoq Ir-Rummien

Plaże na Gozo

Plaże na Gozo są bardziej kameralne i mniej zatłoczone niż na Malcie. Znajdziesz tu ciekawe miejsca do nurkowania i niesamowicie urokliwe zatoki, do których wciąż przyjeżdża mało turystów. Mniejsza wyspa to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą wypocząć w ciszy i spokoju.

PRZECZYTAJ

budowle megalityczne na Malcie

Budowle megalityczne na Malcie i Gozo

Budowle megalityczne na Malcie to pozostałość po niezwykłej cywilizacji, która pojawiła się na wyspach około 5200 lat przed naszą erą. Maltańskie świątynie neolityczne wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uważa się je za jedne z najstarszych, wolno stojących budynków na świecie!

PRZECZYTAJ

Co warto zobaczyć na Gozo? Najciekawsze miejsca na wyspie

Gozo jest drugą co do wielkości zamieszkaną wyspą maltańskiego archipelagu. Według mnie jest to najpiękniejsza z wysp, której nie można pominąć planując swój pobyt na Malcie. Co warto zobaczyć na Gozo? Sprawdź najciekawsze miejsca na wyspie, które koniecznie trzeba odwiedzić.

PRZECZYTAJ

roślinność na Malcie

Roślinność na Malcie – co rośnie na maltańskich wyspach?

Roślinność na Malcie nie ma łatwych warunków do wzrostu. Latem większość miejscowych roślin zamiera z powodu braku odpowiedniego nawodnienia i nadmiernej ilości słońca. W najgorętszych miesiącach roku niektóre tereny zaczynają wręcz przypominać pustynię, w efekcie czego turyści często twierdzą, że na Malcie prawie nic nie rośnie. Ale czy rzeczywiście tak jest?

PRZECZYTAJ

kuchnia maltańska

Kuchnia maltańska – co zjeść na Malcie i Gozo?

Kuchnia maltańska odzwierciedla historię kraju, który przez wieki był pod okupacją różnych mocarstw. To ciekawa mieszanka wpływów włoskich, arabskich i brytyjskich. Sprawdź jakie tradycyjne dania królują na stołach mieszkańców Malty.

PRZECZYTAJ

jak się dostać z malty na gozo

Jak dostać się z Malty na Gozo i Comino? Praktyczny poradnik poruszania się po wyspach

Wiele osób planując swoją podróż na Maltę nieświadomie skupia swoją uwagę jedynie na głównej wyspie. Warto pamiętać, że maltański archipelag składa się z 7 wysp! Każda z tych wysp ma swój indywidualny charakter i zapewnia całkiem odmienne wrażenia. Jak zatem dostać się z Malty na Gozo i Comino? W tym wpisie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat poruszania się po maltańskich wyspach.

PRZECZYTAJ

pogoda na Malcie

Pogoda na Malcie – kiedy najlepiej wybrać się na wyspy?🌴

Pogoda na Malcie to bardzo istotna kwestia, dla każdego kto planuje swój pobyt na wyspach. Wiele osób pyta o pogodę i o to w jakim miesiącu najlepiej wybrać się na Maltę? Dlatego stworzyłam wpis, na temat maltańskiej pogody, żebyście mogli wybrać odpowiedni termin podróży i lepiej zaplanować swój wypoczynek.

PRZECZYTAJ

dni wolne od pracy na Malcie

Dni wolne od pracy na Malcie 2022

Maltańczycy uwielbiają bawić się i świętować. W całej Unii Europejskiej Malta ma najwięcej dni świątecznych. Dni wolne od pracy na Malcie stanowią święta państwowe i narodowe, które wypadają 14 razy w roku.

PRZECZYTAJ

Bazylika Ta' Pinu

Bazylika Ta’ Pinu – gozitańskie sanktuarium cudów i uzdrowień

Bazylika Ta' Pinu to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie Gozo. Według wierzeń miały tam miejsce objawienia Matki Boskiej, dzięki którym doszło do cudów i uzdrowień. Sanktuarium Ta' Pinu jest jedną z najważniejszych świątyń na Malcie. Wyjątkowa historia tego miejsca, każdego roku przyciąga tłumy wiernych i turystów z całego świata.

PRZECZYTAJ

loty na maltę

Loty z Polski na Maltę 2023. Jak upolować tanie bilety?

Podróż na Maltę samolotem to najszybszy i najłatwiejszy sposób przedostania się na wyspę. Lot trwa około 2,5 godziny, a bezpośrednie połączenia kursują regularnie z kilku polskich miast.

PRZECZYTAJ

Jak wygląda zima na Malcie?

Zima na Malcie znacznie różni się od tej jaką znamy z Polski. Mieszkańcy wysp nie znają śniegu, a temperatura powietrza nigdy nie spadła tutaj poniżej 0℃. Wiele osób uważa maltańską zimę za najpiękniejszą porę roku. Dopiero w tym czasie wyspa staje się atrakcyjnym kierunkiem dla sporej grupy turystów. Jak wygląda zima na Malcie i jakiej zatem pogody można się spodziewać?

PRZECZYTAJ

język maltański

Język maltański – podstawowe zwroty, wymowa i alfabet

Język maltański jest jednym z dwóch obowiązujących na Malcie języków urzędowych. Drugim jest angielski, który pozostał na wyspach jeszcze z czasów panowania brytyjskiego. Większość obywateli swobodnie posługuje się jednym i drugim językiem, ale to maltański jest ich językiem narodowym.

PRZECZYTAJ

karnawał

Karnawał na Malcie

Maltańczycy kochają festy i zabawy, dlatego podczas każdego roku na wyspach odbywa się wiele imprez z okazji różnych świąt. Karnawał zapewne większości z nas kojarzy się z Rio De Janeiro, ale nie tylko Brazylia hucznie obchodzi to święto. Malta, jak i wiele innych, europejskich krajów od setek lat pielęgnuje swoje karnawałowe tradycje. Karnawał na Malcie to jeden z najstarszych festiwali obchodzonych na wyspach, a jego historia sięga prawie 500 lat.

PRZECZYTAJ

historia Malty

Malta – mały kraj z wielką historią

Historia Malty jest bardzo bogata i różnorodna. Ze względu na swoje strategiczne położenie, archipelag był w przeszłości obiektem pożądania wielu mocarstw. Środek Morza Śródziemnego zawsze był ważnym punktem handlowym i wojennym. Dlatego przez tysiąclecia Malta była podbijana przez różne państwa i cywilizacje, które miały wpływ na ukształtowanie się maltańskiej kultury.

PRZECZYTAJ

sesja ślubna na Malcie

Sesja ślubna na Malcie – jak to zorganizować?

Sesja ślubna na Malcie to świetny pomysł nie tylko ze względu na plaże i śródziemnomorski klimat. Na wyspach znajdziecie wiele pięknych, historycznych miejsc do stworzenia ciekawych i romantycznych ujęć. To mały kraj, dlatego podczas krótkiego pobytu możecie odwiedzić dużo miejsc i zrobić zdjęcia w wielu różnych sceneriach. Gdzie zatem najlepiej się udać?

PRZECZYTAJ

Praca na Malcie

Praca na Malcie. Jakie są możliwości i zarobki?

Wiele osób będąc na wakacjach wyobraża sobie Maltę jako idealne miejsce do życia. Wyspiarski klimat, słońce, palmy i spacery nad morzem po pracy - czego chcieć więcej? Zanim jednak podejmiesz spontaniczną decyzję o przeprowadzce dobrze zapoznaj się z tym jakie są koszty życia i jak wygląda maltański rynek pracy.

PRZECZYTAJ

trzech króli na malcie

Święto Trzech Króli na Malcie

Święto Trzech Króli jest bardzo ważnym dniem dla wszystkich chrześcijan na całym świecie, który upamiętnia objawienie się Boga człowiekowi. W kościele katolickim święto obchodzi się 6 stycznia i w wielu miejscach na świecie jest to dzień wolny od pracy. Na Malcie Objawienie Pańskie od lat obchodzi się bardzo uroczyście.

PRZECZYTAJ

Boże Narodzenie na Malcie

Boże Narodzenie jest na Malcie bardzo ważnym świętem ze względu na swoje religijne znaczenie. Na wyspach święta wyglądają inaczej niż w Polsce ale mimo braku śniegu mają swój niepowtarzalny klimat. Mieszkańcy wysp posiadają oczywiście swoje unikalne zwyczaje i świąteczne tradycje.

PRZECZYTAJ

Rok na wyspie. Zalety i wady życia na Malcie

Dziś mija równo rok od kiedy razem ze swoim mężem zdecydowaliśmy się na życie na Malcie. Nigdy wcześniej nie mieszkaliśmy za granicą a już od długiego czasu towarzyszyła nam ogromna chęć zmiany otoczenia. Lubimy układać życie po swojemu dlatego zamiast podróży poślubnej zorganizowaliśmy sobie poślubną przeprowadzkę.

PRZECZYTAJ

Jak poruszać się autem po Malcie?

Często osoby zainteresowane pobytem na Malcie pytają o to gdzie i jak wypożyczyć auto. Ale czy to rzeczywiście jest dobry pomysł? Osobom, które nie czują się dobrze za kierownicą i tym, którzy dopiero zdali egzamin na prawo jazdy, radzę zastanowić się dwa razy zanim wsiądą za kółko. Nawet będąc doświadczonym kierowcą można napotkać wiele problemów w trakcie jazdy samochodem. Sprawdź jak to wygląda.

PRZECZYTAJ

mieszkania na Malcie

Mieszkania na Malcie – koszty wynajmu i praktyczne wskazówki

Mieszkania na Malcie bywają problematyczne. W związku z tym przeprowadzki z miejsca na miejsce to tutaj dość powszechne zjawisko. Jeśli rozważasz zamieszkanie na wyspie to w tym wpisie znajdziesz wiele przydatnych wskazówek.

PRZECZYTAJ

warto odwiedzić Maltę

Dlaczego warto odwiedzić Maltę?🌴

Powodów, dla których warto odwiedzić Maltę jest całe mnóstwo, ale co najważniejsze - tutaj nie da się nudzić. Plażowicze, miłośnicy sportów wodnych, historii, kina czy natury... długo można by wymieniać. Krótko mówiąc - tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

PRZECZYTAJ

Podróż na Maltę

Podróż na Maltę – sprawdź 7 najważniejszych informacji

Pamiętam jak pierwszy raz planowałam swoją podróż na Maltę. Ciekawiło mnie wszystko na temat tego kraju. Ale najlepiej zacząć od początku. Dlatego w dzisiejszym wpisie przygotowałam zestawienie podstawowych informacji dla wszystkich, którzy planują swój pierwszy pobyt na Malcie.

PRZECZYTAJ

covid-19 koronawirus

Koronawirus na Malcie – aktualne obostrzenia i informacje

Podróżni z Polski w dalszym ciągu mogą podróżować na Maltę. W tym wpisie zebrałam wszystkie niezbędne informacje, dotyczące aktualnej sytuacji i odpowiedziałam na najczęściej zadawane pytania. Dowiesz się jak obecnie wygląda sytuacja i jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc spędzić wakacje na Malcie.

PRZECZYTAJ

Popeye Village – malownicza wioska na klifie

Kto z nas nie kojarzy muskularnego marzynarza z fajką zajadającego szpinak? Komiksowa postać Popeya doczekała się ekranizacji w postaci filmu muzycznego w 1980 roku. Reżyser długo nie mógł znaleźć idealnego miejsca do wybudowania planu filmowego. Przeszukał wybrzeże USA i Kanady, ale dopiero na Malcie znalazł idealną zatokę.

PRZECZYTAJ

NAPISZ DO MNIE