Jak dostać się z Malty na Gozo i Comino? Praktyczny poradnik poruszania się po wyspach

jak się dostać z malty na gozo

Wiele osób planując swoją podróż na Maltę nieświadomie skupia swoją uwagę jedynie na głównej wyspie. Warto pamiętać, że maltański archipelag składa się z 7 wysp! Co prawda nie wszystkie z nich można odwiedzać. Uważam jednak, że wyprawa na Maltę bez wizyty na Gozo i Comino jest niekompletna. Każda z tych wysp ma swój indywidualny charakter i zapewnia całkiem odmienne wrażenia. Jak zatem dostać się z Malty na Gozo i Comino? W tym wpisie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat poruszania się po maltańskich wyspach.

Jak dostać się z Malty na Gozo?

Gozo jest drugą co do wielkości wyspą maltańskiego archipelagu. Choć w planach jest budowa tunelu łączącego obydwie wyspy, na dzień dzisiejszy przemieszczać się między nimi można jedynie drogą morską. Jak zatem dostać się z Malty na Gozo?

jak dostać się z malty na gozo

Gozo Channel – wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą

Codzienny transport publiczny pomiędzy wyspami zapewnia przewoźnik Gozo Channel.

Promy z Malty odpływają codziennie, przez całą dobę, z miejscowości Ċirkewwa i dopływają do portu w Mġarr na Gozo. W ciągu dnia kursują co 30-45 minut, a sama przeprawa trwa około pół godziny.

Czy można dostać się z Malty na Gozo własnym środkiem transportu?

👉Tak. Trasę promem możesz przepłynąć razem ze swoim środkiem transportu. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale jeśli potrzebujesz wybrać się na Gozo autem lub motorem to jak najbardziej jest taka możliwość.

👉Warto pamiętać, że kursy nocne i świąteczne odbywają się nieco rzadziej, dlatego żeby nie tracić czasu na czekanie warto przed podróżą zapoznać się z rozkładem na stronie przewoźnika Gozo Channel. Jeśli jakaś trasa zostanie odwołana, o tym też znajdziesz aktualne informacje.

👉Zimą w przypadku silnych wiatrów zdarza się, że promy zmieniają trasę i czasem zdarzają się opóźnienia. W najgorszym przypadku, z powodów bezpieczeństwa, kursy mogą być odwołane dlatego lepiej nie planuj swojej wycieczki na Gozo w dniu wylotu z Malty. Na szczęście zdarza się to stosunkowo rzadko. Od kiedy mieszkam na Malcie, chyba tylko raz miała miejsce taka sytuacja, ale jak to mówią „przezorny zawsze ubezpieczony” 😊

Gozo Channel – jaki jest koszt przeprawy promowej?

Bilet dzienny dla osoby dorosłej to koszt 4,65 €. Taryfa nocna zaczyna się od godziny 20:00 i obowiązuje do pierwszego porannego kursu. Koszt podróży wynosi wtedy 4,05 €. Dzieci do 3 roku życia podróżują promem bezpłatnie, natomiast koszt biletu dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat wynosi 1,15 € niezmiennie przez całą dobę.

🚗 Koszt biletu samochód + kierowca wynosi 15,70 € za dnia i 12,80 € za przejazd nocny. Koszt ponosi też każdy pasażer znajdujący się w aucie.

Motor/skuter + kierowca to koszt 8,15 taryfa dzienna i 6,95 € taryfa nocna. Warto wspomnieć, że jednośladem możesz ominąć całą kolejkę samochodów i szybciej dostać się na pokład 😊

👉Co istotne – bilet jest ważny w dwie strony, ale opłaca się go dopiero w drodze powrotnej na Maltę. W porcie Mġarr, przed wejściem na prom znajdują się bramki i kasy gdzie można zakupić bilety. Możliwa jest płatność kartą.

Rezydenci Gozo posiadają specjalną stawkę, która niezależnie od pory dnia wynosi 1,15 € za osobę. Inne stawki w tym przypadku obowiązują też kierowców. Żeby móc korzystać z tego przywileju trzeba być legalnie zarejestrowanym mieszkańcem wyspy. Można też zakupić specjalne karty przejazdowe. Dokładna rozpiska z ich cenami znajduje się na stronie Gozo Channel.

Jak dotrzeć z Gozo na Maltę?

Oczywiście w ten sam sposób jak opisałam powyżej. Różnica polega jedynie na tym, że z Gozo na Maltę obowiązkowo musimy kupić bilet w porcie. Tak jak wspominałam, warto też zwrócić uwagę na rozkład odpraw promowych przed planowanym powrotem. W czasie świąt czy imprez jakie odbywają się na wyspach, mnóstwo osób chce przedostać się z jednej wyspy na drugą i przez kolejki w porcie, powrót może zając dużo więcej czasu.

jak dostać się z Malty na Gozo

Nowe połączenie promowe pomiędzy Maltą a Gozo

Od 1 czerwca ruszyło nowe połączenie pomiędzy Gozo a Maltą. Szybki prom kursuje na trasie Mġarr – Valletta. Podróż trwa około 45 minut i jest dostępna tylko dla pasażerów. Promy nie obsługują samochodów, motocykli i skuterów.

Trasę obsługują dwie firmy Virtu Ferries i Gozo Fast Ferry. Ceny biletów i sposoby rezerwacji różnią się w zależności od przewoźnika. Mieszkańcy wyspy Gozo są uprawnieni do specjalnych zniżek. To połączenie powstało głównie z myślą o pracownikach i studentach, którzy codziennie podróżują na Maltę.

Gozo Fast Ferry

Gozitanie mogą podróżować do Valletty i z powrotem za 4,50 promem Gozo Fast Ferry za okazaniem odpowiedniej karty Tallinja. Osoby dorosłe i studenci ponoszą koszt 7,99 €. Bilet dla dzieci powyżej 4 roku życia i seniorów to koszt 3,99 €, natomiast dzieci do 4 roku życia podróżują bezpłatnie.

Osoby, które nie posiadają karty Tallinja mogą dokonywać rezerwacji online na stronie Gozo Fast Ferry lub pobrać do tego odpowiednią aplikację. W przypadku zakupu online opłata dla osób dorosłych wynosi 9,99 , dla dzieci 5,99 €. Mieszkańców Gozo w tym przypadku obowiązuje ta sama opłata w wysokości 4,50 €. Ceny biletów last minute na terminalu wynoszą 12 dla osoby dorosłej i 6 dla dziecka, dlatego warto zarezerwować je wcześniej.

Virtu Ferries

W przypadku podróży z przewoźnikiem Virtu Ferries, koszt biletu promowego to 12 € dla osoby dorosłej (11 € z kartą Tallinja) , a 6 € dla dziecka (5,50 € z kartą Tallinja). Opłata dla mieszkańców Gozo wynosi 5 (4,60 € z kartą Tallinja) dla osób dorosłych i 3 (2,70 € z kartą Tallinja) dla dzieci w obie strony. Rezerwacji można dokonać na stronie Virtu Ferries Gozo.

Jak dostać się z Malty na Comino?

Z Malty na Comino dostaniesz się szybko i łatwo z kilku maltańskich portów. W spontaniczny rejs możesz wypłynąć motorówką z Ċirkewwa i Ramla Harfa. Bilety kupuje się na miejscu, a kursy pomiędzy wyspami odbywają się od godziny 9:00 do około 18:00. Ceny biletów w dwie strony wynoszą około 10 za osobę dorosłą, a dla dzieci do 12 roku życia 5 €. Motorówki kursują na Comino i słynną zatokę Blue Lagoon średnio co 20-30 minut, w zależności od sezonu. Z Sliema Ferry i Bugibba Jetty wypływają katamarany i łodzie wycieczkowe i tutaj już wykupić bilet wcześniej i być o określonej porze.

wyspa Comino

Jak dostać się z Gozo na Comino?

Z Gozo na Comino możesz dostać się z portu w Mġarr, a także z zatoki Xlendi Bay i Ħondoq Bay. Motorówki kursują dosyć często w ciągu dnia, dlatego też nie trzeba wcześniej rezerwować rejsu. Bilet oczywiście obowiązuje w dwie strony i wynosi około 10 za osobę dorosłą, a dla dzieci do 12 roku życia 5 €.

👉Nie martw się na zapas szukaniem miejsca, z którego wypłyniesz na Comino. Gdy tylko będziesz w okolicach portu na Malcie lub Gozo, co najmniej kilku sprzedawców wycieczek zdąży Cię zaczepić, zanim tylko się obejrzysz 😉

comino
jak się poruszać

Samochód czy komunikacja miejska? Jak poruszać się po wyspach?

Komunikacją miejską można dotrzeć w prawie każde miejsce na Malcie, jednak jeśli chodzi o jej siostrzaną wyspę to niestety nie jest to takie proste. Choć maltańska karta przejazdowa upoważnia do przejazdów na obu wyspach, to jednak na Gozo jest wiele ciekawych miejsc, do których nie dotrzesz autobusem. W dodatku jest to bardzo czasochłonne, ze względu na ograniczoną liczbę linii autobusowych. Podróż z jednego do drugiego miejsca najczęściej wiąże się z przesiadkami w stolicy Gozo – Victorii.

Jeśli nie straszny Ci ruch lewostronny i maltańska kultura jazdy, dobrym pomysłem na łatwiejsze zwiedzanie wyspy Gozo będzie wynajem auta. Jednak zdecydowanie nie polecam tej opcji osobom, które nie czują się dobrze za kierownicą. W takim przypadku warto pomyśleć o zorganizowanej wycieczce z przewodnikiem. Temu jak wygląda maltański ruch drogowy poświęciłam osobny wpis, który możesz przeczytać tutaj.

Jeśli chcesz podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu na Malcie 🌴
👉 DOŁĄCZ do grupy miłośników Malty i Gozo na Facebooku.


KOMENTARZE

 • Ewelina z wposzukiwaniu.pl
  2 kwietnia, 2021 at 10:07 am

  Kiedy byłam na Malcie, odwiedziłam również wyspę Gozo. Była to fajna przejażdżka i naprawdę tania, biorąc pod uwagę, że jechaliśmy autem.

  • Gosia
   2 kwietnia, 2021 at 10:12 am

   Po Gozo najlepiej właśnie podróżować autem, bo autobusy niestety nie dojeżdżają w wiele pięknych miejsc 🙂

 • blogierka
  3 kwietnia, 2021 at 10:41 pm

  A mieszkałaś kiedyś na Gozo albo Camino? 🙂

  • Gosia
   5 kwietnia, 2021 at 9:49 am

   Od roku mieszkam na Gozo 😉 Na Comino mieszkają obecnie na stałe tylko 2 osoby.

 • Anna z Bilingual kid
  6 kwietnia, 2021 at 3:39 pm

  Mam swietne wspomnienia z Malty i z Gozo. Na Comino jeszcze nie bylam 🙂 Pozdrawiam!

 • Ewelina z bloga W poszukiwaniu końca świata
  13 kwietnia, 2021 at 2:20 pm

  Jeszcze mam pytanie odnośnie Comino- czy polecasz jakieś trasy, czy może lepiej wybrać się tylko na plażowanie?

  • Gosia
   13 kwietnia, 2021 at 5:15 pm

   Comino to bardzo mała wyspa, którą dookoła na piechotę da się obejść w 2-3 godziny, ale warto bo widoki są niesamowite. Na trekking najlepiej wybrać się zimą, a plażowanie w sezonie. Na pewno powstanie niedługo osobny wpis dotyczący tej pięknej wyspy. Pozdrawiam!

 • Eliza
  13 kwietnia, 2021 at 3:54 pm

  Super przewodnik. Lubię takie praktyczne porady. Malta jeszcze przede mną, ale będę pamiętać, by do Ciebie wrócić po rady. 😀

  • Gosia
   13 kwietnia, 2021 at 4:57 pm

   Bardzo się cieszę, że się podoba ! No i oczywiście zapraszam 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *