Święto Trzech Króli na Malcie

trzech króli na malcie

Święto Trzech Króli jest bardzo ważnym dniem dla wszystkich chrześcijan na całym świecie, który upamiętnia objawienie się Boga człowiekowi. W kościele katolickim święto obchodzi się 6 stycznia i w wielu miejscach na świecie jest to dzień wolny od pracy. Na Malcie Objawienie Pańskie od lat obchodzi się bardzo uroczyście.

Symbolika święta Trzech Króli

Symbolem Objawienia Pańskiego jest historia trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem gdzie narodził się Jezus Chrystus. Choć przyjmuje się, że było Trzech Króli wiele legend sugeruje, że mogło być ich sześciu a nawet dwunastu. Liczba 3 kojarzona jest głównie za sprawą trzech darów, jakie przynieśli. Każdy z nich ma swoją symbolikę: złoto to symbol władzy i bogactwa a także tego co wielkie i cenne. Kadzidło symbolizuje oddawanie czci Bogu a mirra wymiar ludzkiego życia. Obchody tego święta są dla chrześcijan symbolem pojawienia się Boga w życiu człowieka.

Trzech Króli ma Malcie
Źródło: https://timesofmalta.com/

The Magi of Three Kings – Trzech Króli na Malcie

Zgodnie z tradycją w ciągu ostatnich lat odtwórcy Trzech Króli przemierzają wyspy niosąc dary dla Dzieciątka Jezus w postaci złota, mirry i kadzidła. W sobotę orszak wyrusza łodzią z okolic Valletty gdzie przepływa przez Wielki Port. Następnie Trzej Królowie wsiadają na konie i wędrują do miejscowości Għajnsielem gdzie znajduje się najpopularniejsza wioska Betlejemska.

Źródło: https://assets.tvm.com.mt/

Po drodze przez dwa dni odwiedzają różne miejscowości na obu wyspach. Niektóre z nich takie jak Qala czy Xagħra, które organizują swoje mini procesje. W niedzielę na Gozo czeka już zgromadzony tłum, żeby uroczyście przywitać wędrowców. Trzej Królowie triumfalnie wjeżdżają na swoich koniach a następnie razem z wiernymi składają hołd Dzieciątku Jezus.

Źródło: https://timesofmalta.com/

Święto Trzech Króli na Malcie nie jest uznane za święto państwowe i nie jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia wszystkie firmy, szkoły i sklepy funkcjonują normalnie. Promy kursują według codziennego rozkładu, ale bardzo dużo osób chce tego dnia dostać się na Gozo, żeby wziąć udział w uroczystości i w porcie zazwyczaj robi się duży korek.

Trzech Króli 2021

W tym roku sytuacja nie pozwoliła na organizację uroczystości, ale aby upamiętnić ten dzień 6 stycznia o godzinie 17:00 odbędzie się webinar online. Ideą tego wydarzenia jest wspólne świętowanie Objawienia Pańskiego poprzez refleksję nad sztuką. Tematy dotyczą obrazów przedstawiających wizytę Trzech Króli. Prelegenci poruszą wiele tematów dotyczących zarówno sfery duchowej jak i materialnej, które aktywują różne sposoby doświadczania piękna. Link do zapisu znajduje się TUTAJ.


KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *