Język maltański – podstawowe zwroty, wymowa i alfabet

język maltański

Język maltański jest jednym z dwóch obowiązujących na Malcie języków urzędowych. Drugim jest angielski, który pozostał na wyspach jeszcze z czasów panowania brytyjskiego. Większość obywateli swobodnie posługuje się jednym i drugim językiem, ale to maltański jest ich językiem narodowym.

Mimo, że nie trzeba się go uczyć, żeby dogadać się z obywatelami Malty uważam, że warto poznać chociaż podstawowe zwroty. Maltańskim porozumiewa się bardzo mała ilość osób, dlatego każda próba nauki tego języka jest miłym gestem w stronę mieszkańców. Zrozumienie podstaw wymowy wiele ułatwia podczas pobytu na wyspach. Wielokrotnie zdarzyło mi się zostać niezrozumianą, kiedy błędnie wymawiałam nazwę jakiejś miejscowości, dlatego Ty nie musisz popełniać moich błędów 😉 Ale zanim do tego dojdziemy… Kilka faktów na temat języka maltańskiego.

Lingwa Maltija

Lingwa Maltija, czyli język maltański jest mieszanką języka arabskiego (głównie dialektu tunezyjskiego) i włoskiego (dialektu sycylijskiego). Posiada też liczne zapożyczenia z języka angielskiego. Jest to jedyny język semicki, który zapisuje się za pomocą alfabetu łacińskiego. Maltański alfabet posiada dodatkowe znaki i dźwięki, które nie występują w żadnym innym europejskim języku.

Język maltański dla Polaków wydaje się bardzo trudny. To chyba najdziwniejszy język jaki można usłyszeć w Europie. Ta oryginalna mieszanka wynika z historii Malty, która na przestrzeni wieków była pod okupacją wielu różnych mocarstw. Na szczęście mimo wielu trudności, Malcie udało się zachować i rozwinąć swój unikalny, ojczysty język.

język maltański

Maltański alfabet

Alfabet maltański składa się z 5 samogłosek i 23 spółgłosek. Istnieje w nim kilka znaków specjalnych, takich jak ġ, ċ oraz przekreślone ħ. Używany jest też jeden dwuznak – i dyftong – ie. W maltańskim zapisie nie używa się liter c i y. Odwrotnie niż w języku polskim, litera ż stoi w alfabecie przed literą z.

Język maltański – wymowa

język maltański

Teraz już wiem, że nazwę miejscowości Xlendi wymawia się szlendi, a Marsaxlokk – marsaszlok. Qala to poprawnie ala, a Żejtun to po prostu zejtun 🙃

Przykładowe zwroty

Ciekawostki dotyczące języka maltańskiego:

➪ Niektórzy naukowcy i lingwiści twierdzą, że maltański wywodzi się z martwego już języka fenickiego.

ﺥ Ponad 40% języka maltańskiego stanowi część arabska.

➪ Język maltański przez bardzo długi czas pozostawał jedynie w formie mówionej.

ﺶ Gdy zaczęto go spisywać, początkowo używano alfabetu arabskiego, a dopiero później łacińskiego.

➪ Szacuje się, że angielskie zapożyczenia mogą stanowić nawet 20% języka maltańskiego.

➪ Najstarszy tekst zapisany w języku maltańskim to Il Kantilena. Wiersz pochodzi z XV wieku, a jego autorem jest Pietro Caxaro.

➪ Największa społeczność, używająca języka maltańskiego poza granicami Malty, znajduje się w Australii.

Jeśli chcesz zobaczyć jak brzmi język maltański i poćwiczyć wymowę, zajrzyj na YouTube. Ten film zapozna Cię z dokładną wymową wszystkich podstawowych zwrotów 👇 👇 👇

https://www.youtube.com/watch?v=VIv_7dMTl3g

👉 Podziel się swoimi wrażeniami z pobytu na Malcie 🌴
DOŁĄCZ do grupy miłośników Malty i Gozo na Facebooku.


KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *