Często osoby zainteresowane pobytem na Malcie pytają o to gdzie i jak wypożyczyć auto. Ale czy to rzeczywiście jest dobry pomysł? Osobom, które nie czują się dobrze za kierownicą i tym, którzy dopiero zdali egzamin na prawo jazdy, radzę zastanowić się dwa razy zanim wsiądą za kółko. Nawet będąc doświadczonym kierowcą można napotkać wiele problemów w trakcie jazdy samochodem. Sprawdź jak poruszać się autem po Malcie, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Ruch lewostronny
Nie tylko język angielski jest pozostałością po wpływach brytyjskich z czasów kolonizacji. Po ogłoszeniu niepodległości na wyspie ruch pozostał lewostronny. Przyznam szczerze, że na początku jazda po drugiej stronie była dla mnie nie lada wyzwaniem. Oczywiście można się przyzwyczaić, ale na początku był stres, a w głowie myśl żeby tylko się nie pomylić. Moja praca wymagała ode mnie częstych podróży samochodem, więc na szczęście szybko się przestawiłam i po krótkim czasie nie stanowiło to już dla mnie problemu.
Zastawione i zakorkowane ulice
Ilość aut na maltańskich ulicach jest na prawdę przytłaczająca. Na głównej wyspie na 470 tysięcy mieszkańców przypada około 400 tysięcy aut. Każda maltańska rodzina ma co najmniej kilka samochodów. To sprawia, że cała wyspa jest wiecznie zakorkowana, a znalezienie miejsca do parkowania graniczy z cudem.
Miejsca parkingowe, dozwolone dla wszystkich oznaczone są białą linią. Oznaczenia w kolorze zielonym i niebieskim oznaczają miejsca przeznaczone tylko dla mieszkańców. Zabronione jest parkowanie na podwójnej żółtej linii. W wielu miejscach są też ograniczenia czasowe, w trakcie których nie można parkować w wybranych strefach. Teraz wyobraź sobie stanie w ogromnych korkach, kiedy temperatura powietrza często przekracza grubo ponad 30 stopni.
Maltańskie drogi
Drogi nie są w najlepszym stanie, a ich remont przez ilość aut rozstawionych na wyspie nie jest taką prostą sprawą. Nie dość, że ulice są zastawione samochodami to na dodatek są bardzo wąskie. Wyminięcie innego auta często jest bardzo dużym problemem. Czasem trzeba zjeżdżać na chodnik, albo całkowicie wyjechać z ulicy na wstecznym bo inaczej nie uda się przejechać.
W związku z tym wiele aut jest porysowanych i mają wgniecenia po stłuczkach… ale nikt tu się jakoś specjalnie tym nie przejmuje. Wiele razy widziałam jak ktoś po wjechaniu w czyjeś auto zwyczajnie machnął ręką i pojechał dalej. Dlatego jeśli już zdecydujesz się wypożyczyć auto, najlepszą opcją do poruszania się będzie jakiś mały samochód. Pamiętaj, że w przypadku wypożyczonego auta za każdą szkodę trzeba będzie zapłacić… i to sporo.
„Kultura” jazdy
Niestety maltańscy kierowcy mają gdzieś przepisy ruchu drogowego. Wymuszanie pierwszeństwa i brak używania kierunkowskazów to tutaj standard. Często zasada „kto pierwszy trąbnie ten jedzie” jest istotniejsza od tego kto tak na prawdę miał pierwszeństwo. Logika którą kierują się miejscowi kierowcy często jest dla mnie kompletnie niezrozumiała.
Mieszkańców wysp nie dziwią też sytuacje kiedy maltańczycy blokują ruch bo akurat z naprzeciwka jechał ich znajomy czy sąsiad. Auta stoją obok siebie na środku drogi, szyby są uchylone a przejazd w obydwu kierunkach jest zablokowany. Są na tyle wyluzowani, że potrafią gadać w najlepsze kompletnie nie przejmując się tym, że inni kierowcy trąbią. Wiele razy spotkałam się z taką sytuacją i wiem, że jedynym wyjściem jest po prostu cierpliwie poczekać. Kierowcy autobusów czasami ucinają sobie podobne pogawędki mijając się z kolegą z pracy z autobusu naprzeciwko.
Nagminnym zachowaniem maltańskich kierowców jest też zostawianie samochodu gdziekolwiek, nawet na środku drogi. Nie ważne, że reszta kierowców się denerwuje bo nie może przejechać bo akurat trzeba było skoczyć po fajki do sklepu 🙃 MELA!
Maltańskie ronda
Czasem ciężko je zauważyć, bo wyglądają całkiem inaczej niż nasze polskie ronda. Tutaj to miejsce z narysowanym małym okręgiem na środku drogi… Często kierowcy nie zauważają znaków i nie wiedząc, że to rondo zwyczajnie wjeżdżają na nie hmm… no właśnie. Każdy w swoją stronę.
Jazda pod wpływem alkoholu
Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że niektórzy kierowcy nagminnie jeżdżą pod wpływem alkoholu. Do 2018 roku dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosiło 0,8 promila. To najwyższy dopuszczalny limit w Europie, obowiązujący dalej w Wielkiej Brytanii. Częste spożywanie alkoholu to niestety część maltańskiej kultury. Żeby ograniczyć ilość wypadków na drodze po spożyciu alkoholu limit zmniejszono do 0,5 promila. Ale kto by się tym przejmował… Malta to mała wyspa gdzie wszyscy się znają. Jeśli policjant zatrzyma swojego rodaka do kontroli można domyślić się, że raczej nie poniesie za to żadnych konsekwencji. To zapewne dobry znajomy albo kuzyn. Ich luźne podejście do tego tematu stwarza wiele niebezpiecznych sytuacji, dlatego poruszając się autem po Malcie musisz szczególnie uważać na drodze.
Uważaj na pieszych
Pamiętaj o pieszych podczas jazdy samochodem. Niestety przejścia są bardzo źle oznakowane i ciężko je zauważyć. Na dodatek piesi chodzą jak chcą, nie przestrzegając przepisów i zasad bezpieczeństwa. W wielu miejscach nie ma chodników więc ludzie spacerują ulicami.
Opłaty za przejazdy
Tu nie ma autostrad ani dróg szybkiego ruchu, więc nie ma też dodatkowych opłat za przejazdy. Jedyne na co trzeba uważać to mandaty za przekroczenie prędkości. Maksymalna prędkość jaką możesz się poruszać autem po Malcie to 80km/h poza terenem zabudowanym. Ale spokojnie… piąty bieg tutaj raczej się nie przyda, bo zwyczajnie nie ma gdzie się rozpędzić.
Google maps nie ogarnia
Nagminnie zdarza się, że google maps zwyczajnie się gubi. Ile to razy wjechałam w ślepą uliczkę, albo po dłuższym czasie zorientowałam się, że mapa prowadzi mnie w całkiem złym kierunku. Czasem trzeba zapytać miejscowych o drogę lub trochę się pokręcić po okolicy.
Stacje benzynowe
Czasem ciężko je zauważyć, bo wyglądają dość specyficznie. Często można spotkać stojące przy ulicy dystrybutory bez żadnego zajazdu czy sklepu. Większość z nich obsługuje wyłącznie płatności gotówkowe.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Polskie prawo jazdy upoważnia Cię do poruszania się autem po Malcie. Maltańskie prawo jazdy konieczne jest dopiero kiedy starasz się o pracę jako zawodowy kierowca. Pamiętaj, żeby podczas podróży mieć ze sobą dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym i dokument potwierdzający ubezpieczenie. Obowiązkowe wyposażenie to trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i zestaw pierwszej pomocy.
Podsumowując, radzę kilkukrotnie się zastanowić czy auto rzeczywiście jest niezbędne skoro w prawie każdy zakątek wyspy można dojechać autobusem. Wiadomo, że jest to wygodniejsze, ale jak widać czasem też i ryzykowne.
Wybierasz się na Maltę po raz pierwszy?
Sprawdź 7 najważniejszych informacji przydatnych przed podróżą. ✈
Szukasz więcej informacji z pierwszej ręki?
👉 DOŁĄCZ do grupy miłośników Malty i Gozo na Facebooku.
Wycieczki jednodniowe po Malcie i Gozo 🌴 REZERWACJA WhatsApp +48 798 145 686.
Jeśli podoba Ci się moja twórczość i chcesz przyśpieszyć rozwój mojego bloga, zaproś mnie na wirtualną kawę. ☕ Możesz też zostać moim Patronem! 🌟
Bardzo delikatnie napisane. Kierowcy tutaj po prostu maja zerowa swiadomosc tego co robia. Na 3-pasmowe rondo opuszczaja z wewnetrznego pasa przecinajac dwa inne pasy i nie robia sobie z tego nic. Obserwuje to codziennie z okna i o ile z poczatku to bylo smieszne, teraz jest po prostu zalosne jak mozna tak nierozumiec podstaw (a jezdzi tak 99%). Dodatkowo warto dodac horrendalne koszty rejestracji auta, sprowadzenie auta wiaze sie z podatkiem ktory wyniesie okolo 2.5 tys. E, do tego co roku „licencja”, ktora wynosi rozne, ale dla uzywanych aut to nawet do 1 tys. Euro rocznie. Ponadto jezdza za szybko, zajezdzaja droge, przecinaja pasy w kazdym mozliwym miejscu. Zerowe partnerstwo na drodze – moze raz na 10 aut ktos wpusci. W korku – znowu bezmyslnosc i brak swiadomosci – pchaja sie ile wlezie na skrzyzowanie, po czym je blokuja i nikt nie przejedzie.