Karnawał na Malcie

karnawał

Maltańczycy kochają festy i zabawy, dlatego podczas każdego roku na wyspach odbywa się wiele imprez z okazji różnych świąt. Karnawał zapewne większości z nas kojarzy się z Rio De Janeiro, ale nie tylko Brazylia hucznie obchodzi to święto. Malta, jak i wiele innych, europejskich krajów od setek lat pielęgnuje swoje karnawałowe tradycje. Karnawał na Malcie to jeden z najstarszych festiwali obchodzonych na wyspach, a jego historia sięga prawie 500 lat.

Karnawał na Malcie – jak to się zaczęło?

Pierwsze obchody maltańskiego karnawału sięgają XV wieku, ale dopiero w latach trzydziestych XVI wieku impreza zyskała na popularności, kiedy na wyspy przybyli joannici. Za panowania Wielkich Mistrzów maltański karnawał wielokrotnie ewoluował zmieniając swój charakter.

Początkowo karnawałowe dni przeznaczone były tylko dla szlachty i rycerzy, którzy brali udział w balach maskowych, ucztach i turniejach. Mimo tego, zwykli ludzie zaczęli świętować własną wersję karnawału, wychodząc na ulice ubrani w prześcieradła, worki i groteskowe maski. Z czasem jednak imprezy zaczęły wymykać się spod kontroli, co oczywiście nie spodobało się rządzącym.

Na przestrzeni lat wprowadzano wiele różnych zakazów i ograniczeń, których nieprzestrzeganie kończyło się nawet publiczną chłostą. Niedozwolone było na przykład tworzenie kostiumów przypominających diabła, a kobietom zakazywano noszenia masek i uczestniczenia w balach organizowanych dla rycerzy. Jednak pomimo przeszkód pojawiających się na przestrzeni lat, pewne tradycje i karnawałowe zwyczaje przetrwały do dziś, a maltański karnawał co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata.

Jak dziś wygląda maltański karnawał?

Karnawał na Malcie odbywa się w tygodniu poprzedzającym początek Wielkiego Postu. Największe obchody organizowane są między Tłustym Czwartkiem a Środą Popielcową.

Największą atrakcją maltańskiego karnawału w tych dniach są parady przebierańców. Ulice Valletty są wtedy przepełnione tłumem imprezowiczów, którzy przypominają najróżniejsze postaci. Razem z nimi poruszają się gigantyczne, świecące, platformy, z których wydobywa się bardzo głośna muzyka.

karnawał na Malcie
karnawał
karnawał na Malcie
karnawał
karnawał

Uczestnicy przygotowują się do obchodów przez cały rok, dopracowując do perfekcji swoje stroje i taneczne układy. Grupy podczas swoich występów rywalizują ze sobą w konkursie, a następnie podczas ostatniego dnia imprezy wybierana zostaje najlepsza, tegoroczna reprezentacja. Po imprezie plenerowej nocne świętowanie karnawału przenosi się z Valletty do okolicznych pubów, barów i dyskotek.

Całe widowisko robi niesamowite wrażenie, dlatego każdego roku karnawał na Malcie przyciąga tłumy ludzi ze wszystkich zakątków świata. Zdecydowanie jest to impreza dla osób w każdym wieku, dlatego lokalni mieszkańcy przybywają do Valletty całymi rodzinami. Podczas głównych wydarzeń wiele osób bierze urlop w pracy, a dzieci mają kilka dni wolnych od szkoły.

Malta carnival

Karnawał na Gozo

Uroczystości związane z karnawałem do połowy XVIII wieku odbywały się tylko w Vallettcie, ale z czasem rozprzestrzeniły się także poza stolicę. Dziś wiele miejscowości na Malcie i Gozo organizuje własne karnawałowe imprezy. Najlepsze z nich odbywają się w Vallettcie i Florianie oraz w gozitańskiej stolicy Victorii i w miejscowości Nadur. Karnawał na Gozo ma jednak dużo krótszą tradycję i znacznie różni się od tej, którą obchodzi się na głównej wyspie.

Obchody karnawału w Nadur wyglądają inaczej niż w Vallettcie z kilku powodów. Przede wszystkim organizacją tej imprezy nie zajmuje się żadna instytucja. Impreza ma co roku bardzo spontaniczny przebieg dlatego, że nie obowiązują tam żadne zasady. Różnią się też tradycyjne stroje przebierańców, które bardziej przypominają święto Halloween niż karnawał. Uczestnicy zakładają jak najbardziej upiorne i mroczne stroje, dzięki którym nikt nie rozpozna ich w tłumie. Wiele osób zakłada też maski z twarzami polityków wykrzykując przy tym różne, czasem nawet obraźliwe hasła.

Spontaniczny charakter tej imprezy co roku przyciąga głównie młodych ludzi, którzy bawią się w wiosce do białego rana. Dla wielu starszych osób ta impreza jest bardzo kontrowersyjna i pewnie dlatego nie jest transmitowana w maltańskiej telewizji. Mimo, że organizacje religijne często protestują przeciwko wydarzeniom, które mają miejsce w gozitańskiej wiosce, parada w Nadur z roku na rok cieszy się ogromną popularnością.

Karnawałowe tradycje

Świętowanie rozpoczyna parata, czyli maltański taniec z mieczem, upamiętniający zwycięstwo Rycerzy Zakonu Św. Jana nad Turkami Osmańskimi. Imprezy taneczne natomiast rozpoczynają się od maltańskiego tańca folklorystycznego il-Maltija. Wielu miejscowych przebiera się wtedy w tradycyjne ubrania i tańczy do narodowej, muzyki ludowej.

Jedną z karnawałowych tradycji jest też kukkanja. Zawodnicy tego konkursu, żeby zdobyć nagrodę, wspinają się po tłustym słupie lub po sieci. W dawnych czasach nagrodą dla uczestników była powieszona na szczycie szynka lub kiełbasa. Kolejnym konkursem, choć już rzadko organizowanym, jest ġostra, gdzie uczestnicy ścigają się biegnąc po tłustym 30-metrowym słupie prowadzącym prosto do morza.

Podczas karnawału w wielu cukierniach i kawiarniach serwuje się ciasto, które przygotowane jest specjalnie na to święto. Prinjolata to kolorowy biszkopt z migdałami, udekorowany czekoladą i wiśniami. Ciasta zazwyczaj są duże i sprzedaje się je na wagę, ale w lokalnych sklepach można znaleźć też małe prinjolatki do kupienia na pamiątkę.

Karnawał na Malcie 2021

W tym roku karnawał wypada w dniach 12-16 lutego, ale niestety po raz pierwszy w historii impreza się nie odbędzie. Z powodu sytuacji związanej z pandemią, władze Malty zadecydowały o odwołaniu wszystkich zabaw związanych z karnawałem. Miejsca, w których odbywają się coroczne obchody karnawału nadzorowane będą przez patrole policji. Dla osób, które nie zastosują się do zaleceń przewidziane są mandaty.

Malta carnival

Żeby poczuć namiastkę świętowania, w tym roku zorganizowano wystawy i transmisję mini seriali dotyczących historii karnawału. Więcej informacji na ten temat znajdziesz klikając w ten link.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądał, karnawał na Malcie w roku 2020, odsyłam na YouTube, gdzie znajdziesz dużo filmów z zeszłorocznej imprezy:

Podziel się swoimi wrażeniami z pobytu na Malcie 🌴
👉 DOŁĄCZ do grupy miłośników Malty i Gozo na Facebooku.


KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *