Zakup pamiątek to dla wielu z nas bardzo istotna część każdej podróży. Przywiezione przedmioty przywołują miłe wspomnienia z odwiedzonego kraju, a często stają się też prezentem dla bliskich. Pamiątki można kupić w wielu miejscach na Malcie i Gozo. Poza typowymi przedmiotami, które są dostępne w niemal każdym miejscu na świecie, możemy tu kupić też unikalne produkty, dostępne tylko na maltańskich wyspach. Jakie pamiątki warto przywieźć z Malty i gdzie kupować, żeby nie przepłacać?
Pamiątki z Malty – co i gdzie warto kupić?
Sklepy z pamiątkami na Malcie można spotkać prawie na każdym rogu w wielu miejscowościach turystycznych. Najczęściej obfitują w te najbardziej popularne przedmioty, które kupić możemy chyba w każdej części świata. Witryny sklepowe i stragany bazarowe są obwieszone ogromną ilością ręczników, czapek, kubków i magnesów z napisem “Malta” i innych tego typu przedmiotów nawiązujących do symboli narodowych. Większość tych rzeczy oczywiście jest wyprodukowana w Chinach, a ich jakość, jak łatwo się domyślić, pozostawia wiele do życzenia.
Choć tania chińszczyzna znacznie przeważa w najczęściej spotykanym asortymencie, warto wiedzieć, że na wyspach są też miejsca, które oferują dobrej jakości przedmioty. Pamiątki wykonane ręcznie, przez miejscowych rzemieślników, oczywiście kosztują więcej. Warto jednak wspierać lokalne biznesy, a z podróży, poza kubkiem i magnesem, przywieźć coś unikalnego, czego nie można kupić nigdzie indziej. Jakie produkty zatem warto przywieźć z Malty i gdzie ich szukać?
Maltańskie wyroby szklane
Wyroby z dmuchanego szkła to jedne z najbardziej popularnych produktów wytwarzanych lokalnie na wyspach. Maltańskie szkło jest produkowane w niewielkich hutach, wedle tradycyjnych sposobów, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najbardziej znane firmy na wyspach to Mdina Glass i Valletta Glass.
Wybór produktów szklanych na Malcie jest bardzo duży. W ofercie dostępne są produkty funkcjonalne takie jak: kieliszki, miski czy szklanki, a także świeczniki, wazony, figurki i cała masa innych produktów dekoracyjnych. Jeśli szukasz czegoś oryginalnego na prezent to wizyta w fabryce szkła z pewnością będzie dobrym pomysłem. Na miejscu można poprosić o stworzenie czegoś unikalnego na nasze specjalne zamówienie. Szkło z Malty jest znane i doceniane w wielu krajach. Produkty eksportowane są m.in. do Australii, Kanady i USA.
Pamiątki z Malty – srebrna biżuteria
Maltańskie jubilerstwo ma bardzo długie tradycje, a lokalni rzemieślnicy potrafią tu stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Tradycyjną biżuterię tworzy się tu znaną od wieków metodą „filigree”, którą porównać można do haftowania. Wnętrze elementu tworzą delikatne, cienkie nici, natomiast zewnętrzna strona wykonana jest z grubszego i bardziej wytrzymałego srebra, który zachowuje wzór i zapewnia trwałość.
Do ozdabiania swoich prac jubilerzy często używają też kamieni szlachetnych lub diamencików. Najczęściej spotykany wzór w pamiątkowej biżuterii to oczywiście maltański krzyż. Można go kupić w formie kolczyków, wisiorka, broszki lub pierścionka. Sklepy ze srebrną biżuterią znajdziesz w Sliemie, Valletcie i wielu innych miejscach na Malcie i Gozo. Jeśli chcesz zobaczyć jak powstaje wybierz się do wioski rzemieślników Ta’Qali lub Ta’Dbiegi.
Kołatki do drzwi
Podczas spaceru w Mdinie i innych zabytkowych dzielnicach Malty zauważyć można przepiękne kołatki, które zdobią drzwi wejściowe maltańskich domów. Często spotykane są w kształcie lwa, orła lub delfina. Oryginalne, mosiężne kołatki lub repliki tradycyjnych wzorów, można kupić i zamontować we własnym domu.
To z pewnością jedne z droższych pamiątek z Malty, ponieważ ceny kołatek w niektórych miejscach czasem potrafią przekroczyć kwotę 100€. Oczywiście dostępne są też tańsze egzemplarze. Dodatkowo do kołatek dokupić można też pasujące, mosiężne numery domów.
Pamiątki z Malty – ceramika
Maltańska ceramika jest pełna kolorów i ciekawych wzorów, a do wyboru mamy szeroki wachlarz oryginalnych produktów. W wioskach rzemieślników można kupić pięknie zdobione, ceramiczne talerzyki, figurki czy wiszące obrazki z symbolami Malty. Dostępne są też ręcznie robione magnesy, numery domów i spersonalizowane tabliczki na dom. Sprzedawcy dobrze zdają sobie sprawę z limitów bagażowych, dlatego jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w walizce możesz zamówić produkty z dostawą pod wskazany adres.
Koronki
Sztuka koronkarska prawdopodobnie została sprowadzona na wyspy maltańskie w XVI wieku przez Rycerzy św. Jana. W tamtych czasach była bardzo popularnym dodatkiem do odzieży dla maltańskiej arystokracji i strojów dla duchowieństwa. Tradycyjne, maltańskie koronki zwane „il-bizzilla” początkowo powstawały z jedwabnych nici. Ich kunszt był doceniany w wielu miejscach na świecie, a zamówienia składała tu nawet angielska królowa.
Dziś koronki, choć mniej popularne, dalej są produkowane na maltańskich wyspach. Obecnie wykorzystuje się nici bawełniane lub lniane. W wiosce Ta’Qali i Ta’Dbiegi można zobaczyć jak panie własnoręcznie wykonują koronkowe dzieła i kupić coś dla siebie. Dostępne są m.in. obrusy, serwety, chusty, sukienki, a nawet koronkowe parasolki.
Dewocjonalia
Maltańczycy są bardzo religijni, dlatego w wielu miejscach z pamiątkami dostępne są przedmioty kultu religijnego. Często spotykane są różańce, magnesy z wizerunkami świętych lub przedstawiające kościół Ta’Pinu. W sprzedaży dostępne są też kapliczki i figury świętych, które podziwiać można przed wejściami do maltańskich domów.
Pamiątki z Malty – lokalne produkty spożywcze
Malta ma swoje lokalne produkty spożywcze, których zdecydowanie warto spróbować podczas pobytu na wyspach. Niektóre z nich są eksportowane, ale są też takie, które kupić możesz tylko i wyłącznie na maltańskich wyspach. Jakie produkty spożywcze warto przywieźć jako pamiątki z Malty?
Suszone pomidory i lokalne pasty 🍅
Nic nie smakuje tak dobrze jak maltańskie pomidory, które wyrastają na wyspach skąpane śródziemnomorskim słońcem. Najbardziej znanym lokalnym przysmakiem, który większości kojarzy się z Maltą jest klasyczna “Kunserva”. To pomidorowa pasta, która ma podobną konsystencję do polskiego koncentratu pomidorowego, ale jej smak jest nie do podrobienia.
Podczas pobytu na wyspie Gozo można zauważyć proces suszenia pomidorów na lokalnych farmach. Do sklepów trafiają one w kilku różnych wersjach: suszone w woreczkach, w zalewie z oliwą lub jako pasty z różnymi dodatkami. Ja polecam najzwyklejszą „Kunservę” w tubce z kromką świeżego chleba. 👌🍅
Likiery i dżemy z opuncji
Często spotykaną rośliną na Malcie jest też opuncja figowa. Z owoców tego kaktusa przyrządza się tu pyszne dżemy i likiery. Nalewka potocznie znana jest jako “Bajtra”, a w sklepie znajdziesz ją pod maltańską nazwą “il-Bajtra tax-xewk” lub po angielsku jako “Prickly pear liquor”. W sprzedaży dostępny jest też sok z opuncji, który podobno świetnie działa jako lek na kaca. Należy tylko pamiętać, żeby wypić go jeszcze przed planowanym spożyciem alkoholu.
Sól
Pozyskiwanie soli z panwi solnych jest jedną z najstarszych tradycji, która na Gozo w jednej rodzinie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od ponad 350 lat. Wydrążone w skałach, kwadratowo-prostokątne baseny, napełnia się wodą morską, z której w procesie odparowania powstaje sól. Metoda ta znana jest jeszcze z czasów rzymskich, a solne panwie możemy spotkać też w kilku innych śródziemnomorskich krajach.
W okresie od czerwca do września, możemy zaobserwować tak zwane solne “żniwa”. Skrystalizowana sól jest zbierana i wynoszona w ciężkich wiadrach do pobliskich jaskiń. Następnie jest pakowana i sprzedawana turystom w okolicznych sklepach. Ceny za woreczek soli są różne. W popularnych turystycznie miejscach bywają mocno przesadzone, dlatego warto porównywać je będąc w różnych miejscach. Ten sam produkt, choć w innym opakowaniu, można kupić zarówno za 4€ jak i za 80 centów.
Produkty karobowe
Drzewo karobowe jest często spotykane na Malcie i jest jedną z najbardziej pożytecznych roślin na świecie. Jego dojrzałe owoce w smaku przypominają kakao i mają bardzo niską zawartość tłuszczu. Owoce karobu, znane też jako chleb świętojański, często są dodawane jako zamiennik kakao do wypieków, słodyczy i napojów. Maltańczycy przygotowują z nich dżemy, likiery i syropy, które są świetnym dodatkiem do kawy lub herbaty. Produkty z karobu można kupić w sklepach z pamiątkami, ale dostępne są też w zwykłych sklepach spożywczych. Więcej o drzewie karobowym i o tym co rośnie na wyspach maltańskich przeczytasz w tym miejscu.
Nugaty
To jedne z najpopularniejszych maltańskich przysmaków. Nugaty są zrobione z masy gotowanej z miodem, do której następnie dodaje się orzechy lub suszone owoce. Są sprzedawane na wszystkich lokalnych festach, ale kupić je można też od ręki w lokalnych sklepach spożywczych. Dostępne w różnych wersjach smakowych: czekoladowe, waniliowe, truskawkowe, a nawet miętowe. Jeśli chcesz spróbować najbardziej tradycyjnej wersji nugatów, wybierz ten o nazwie „Qubbajt malti”.
Miody
Tradycja wytwarzania miodu na Malcie znana jest od wieków, a lokalny miód jest bardzo ceniony za swoje właściwości lecznicze. Co ciekawe, to właśnie od greckiego słowa “melite”, oznaczającego miód, najprawdopodobniej wzięła się nazwa kraju Malta. Lokalny, maltański miód dostępny jest na lokalnych bazarach, w sklepach z pamiątkami i w sklepach spożywczych. Można go też kupić na lotnisku.
Kapary
Spacerując wyspach maltańskich możesz natknąć się na krzaki kaparów, które gęsto porastają tutejsze tereny. Kapary nie mają wielkich wymagań i potrafią rosnąć nawet w ekstremalnych warunkach. Sezon na zbiory trwa od kwietnia do września i w tym czasie możesz zauważyć lokalsów, którzy zrywają je z krzaków. Lokalne kapary możesz kupić w zalewie w słoiczku w miejscowych spożywczakach i w sklepach z pamiątkami.
Oliwa
Produkcja oliwy ma na maltańskich wyspach już ponad 2000 lat tradycji. Oliwa powstaje tu z miejscowych oliwek w małych tłoczniach znajdujących się na Malcie i Gozo. Można ją kupić na przykład w Savina na Gozo, Ta Mena Estate i w wielu sklepach, które oferują lokalne produkty. W niektórych terenach wiejskich, zwłaszcza na Gozo, można zauważyć tabliczki z informacją, że w tym gospodarstwie produkuje się domową oliwę. Można ją wtedy kupić bezpośrednio od rolnika, w bardzo korzystnej cenie.
Wino
Choć wino kojarzy się głównie z innymi regionami świata, warto wiedzieć, że również Malta może pochwalić się własną produkcją tego trunku. Co prawda nie jest to produkcja na masową skalę dlatego, że kraj ma niewielką powierzchnię, a warunki do upraw winorośli nie są tu zbyt sprzyjające. Ciekawostką jest jednak fakt, że na Malcie mamy rodzaje wina, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu na świecie. Jest to czerwone wino Ġellewża i białe wino Girgentina.
Najwięksi lokalni producenci wina to Delicata i Marsovin, a swoje winnice posiadają zarówno na Malcie jak i na Gozo. W winnicach można umówić się na degustację dostępnych win, do której serwuje się lokalne przekąski, takie jak sery, suszone pomidory z Gozo, maltański chleb, oliwę i kapary. Maltańskie wina dostępne są też w zwykłych sklepach spożywczych, a ich cena zaczyna się od 3,5€.
Pamiątki z Malty – limity
Malta jest członkiem Unii Europejskiej więc nie ma problemu z przewożeniem lokalnych produktów spożywczych, które chcemy przywieźć na własny użytek. Kupując pamiątki z Malty należy jedynie pamiętać o limitach bagażowych jakie obowiązują na pokładach samolotów. Warto pamiętać, że maksymalna pojemność przewożonych produktów płynnych wynosi 100 ml.
Wybierasz się na Maltę po raz pierwszy?
Sprawdź 7 najważniejszych informacji przydatnych przed podróżą. ✈
Szukasz więcej informacji z pierwszej ręki?
👉 DOŁĄCZ do grupy miłośników Malty i Gozo na Facebooku.
Wycieczki jednodniowe po Malcie i Gozo 🌴 REZERWACJA WhatsApp +48 798 145 686.
Jeśli podoba Ci się moja twórczość i chcesz przyśpieszyć rozwój mojego bloga, zaproś mnie na wirtualną kawę. ☕ Możesz też zostać moim Patronem! 🌟
Każdy przedmiot który zostanie wykorzystywany na co dzień można przywieźć pozostałe to nakręcanie śmieci na naszym globusie. 🙂
Kunserva nie tylko ma świetną nazwę, ale do tego opakowanie wygląda jak pasta do zębów. W skrócie: idealny suwenir 🙂
Bardzo dobre wskazówki , Dziękuję.
Bardzo przydatne informacje. Dziękuję:-). Napisałam sms z prośbą o wycieczkę. Pozdrawiam, Iwona Bętkowska.